środa, 19 lutego 2014

Promocja publikacji M. Zwolskiego „Śladami zbrodni okresu stalinowskiego w województwie białostockim”

Zapraszamy 25 lutego 2014 r. (wtorek) o godz.12.00 do II LO w Augustowie na prezentację opracowania o zbrodniach komunistycznych w naszym regionie.
Od godziny 11. 00 (i w trakcie spotkania) pracownicy IPN pobierać będą materiał do badań DNA od rodzin ofiar totalitaryzmów poszukujących  szczątków swych bliskich. Prosimy o przekazanie tej informacji wszystkim zainteresowanym.
Szczegółowy porządek uroczystości, które dedykujemy  ”Żołnierzom Wyklętym” na trzy dni przed Narodowym Dniem Pamięci o Nich, znajdziecie w zaproszeniu poniżej.

O Książce :

  Promocja najnowszej książki dr. Marcina Zwolskiego z IPN w Białymstoku pt. „Śladami zbrodni okresu stalinowskiego w województwie białostockim".

Bez przesady można stwierdzić, że jest to książka wstrząsająca. Po raz pierwszy pokazuje ogrom zbrodni dokonywanych po wojnie na terenie Polski północno-wschodniej przez funkcjonariuszy polskiego i sowieckiego aparatu bezpieczeństwa. Zbrodnie te ukazane są poprzez pryzmat miejsc, które codziennie mijamy przechodząc ulicami Białegostoku, Suwałk, Łomży czy Sokółki. O krwawym obliczu walki w obronie niepodległości Rzeczypospolitej w pierwszych latach powojennych opowiadają nie tylko ofiary represji, które przeżyły, ale także kaci. Aż trudno uwierzyć, jak wiele śladów zachowało się do dziś w miejscach, w których funkcjonariusze UB czy NKWD przesłuchiwali aresztowanych. Przez lata dbano, aby ci, którzy przeżyli, nie mieli odwagi opowiadać o swoich cierpieniach nawet najbliższym. Zapomniano jednak o śladach materialnych, które pozostały w dawnych aresztach, więzieniach, katowniach. Wydrapane na cegłach inicjały, daty, nazwiska, modlitwy jeszcze dziś budzą trwogę, a zestawione ze wspomnieniami zebranymi po 1989 r. i dokumentami z wewnętrznych dochodzeń, prowadzonych w połowie lat 50. przez UB, odtajnionymi w ostatnich latach, tworzą obraz po wielokroć poruszający. Trzeba tę książkę uważnie przeczytać, obejrzeć zdjęcia, uruchomić wyobraźnię, bo pokazuje czas boleśnie prawdziwy, a jednocześnie boleśnie zapomniany. Książka dr. Marcina Zwolskiego to wydawnictwo z pogranicza monografii i albumu, przygotowane w ramach prac nad ogólnopolskim projektem badawczym „Śladami zbrodni". Liczy 456 stron.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz